Urunk mennybemenetele – Nagy utazás (47. zsoltár)

Igenaptár – napi olvasmányok
Nagy utazás
47. zsoltár

Koltai Róbert első filmje, a Sose halunk meg ma már történelem. Gyuszi bácsi, a vállfaárus életművész, a lecsúszott egzisztencia a lóversenyezés, fogadások, éjszakai élet bűvöletébe vezette be unokaöccsét, Imit. Gyuszi bácsitól tanult meg a fiú élni és szeretni. Presser Gábor főcímdala a végtelen utáni kiolthatalan vágyódást, a korlátok nélküli élet ígéretét énekli bele nemzedékek óta a szívekbe. A rendszerváltás után született filmben benne van a szabadság szomjas ígérete, de ott vannak a száguldás szomorkás-kudarcos defektjei is.
Igen, mert vágyódunk a végtelen után, vágyunk felülemelkedni a mindennapok gondjain, vágyunk máshonnan látni és mást látni, és kapaszkodunk mindenkibe, aki ezt a gondtalan látást megígéri. És sokan ígérik.
Egyedül Jézus nem ígér ilyesmit. Jézus maga Isten “hatalmas erejének hatékonysága, … annak a teljessége, aki mindent mindenben betölt.” Jézus nem ígér felülemelkedést a napi gondokon, sőt inkább alábukik a szenvedésbe, hogy kihozzon onnét minket, mint a gyöngyhalász, mert “mély titok az ember, örvénylő titok a szíve” (63. zsoltár).
Jézus Krisztus nagypéntek és húsvétvasárnap titkával kapcsolja egybe Koltai Róbert filmjének grotesz töredezettségét, ellentmondásos alakjainak vonásait, ahol a nagy ígéret és a valóság közötti tátongó szakadékon nem tudjuk, hogy sírjunk-e vagy nevessünk. Merthogy a valóság elől való elmenekülés helyett Jézus azt az utat járja, hogy alámerül értünk a valóság tengerébe, tenyerébe vesz, mint igazgyöngyöt, és felhoz a napfényre, hogy ragyogjunk.
A mennybemenetel, Isten “felvonulása” ujjongás és harsonazengés közt, és uralma, vagy ahogy Jézus beszél róla: Isten Országa nem ábránd, hanem nagyon is valóság, “itt és most”. Isten elkezdte működését bennünk, amikor megkeresztelkedtünk a feltámadt Jézus Krisztus nevére, hogy lássuk és megtegyük azt, amit Ő.

Mondd ki Jézusnak, mi benned a mélység, ahonnan szeretnél felemelkedni!

anagyutazas

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.